Umut Eker
Kategori: Röportaj

Kim? Umut Eker

Ne? Tasarımcı, stil danışmanı ve model

Ne Yapar? Dövme yaptırır, hiç durmadan fikir üretir, tasarım yapar

Nerede? Her yerde

Nasıl? Zekice ve kolayca

Umut Eker kim ki ?

1983 yılında İstanbul Bakırköy doğum evinde dünyaya geldi. Çocukluğu oldukça eğlenceli geçti, okul yıllarında aile baskıları sonucu bir bankada staj yapmaya başlamıştı ve sonunun bir bankacı olmaya gittiğini farkettiğinde her şeyi bırakıp güneye kaçtı. Tatil gibi başlayan macera kısa bir süre sonra onun yaşam alanı olmuştu. Yaklaşık 8 ay gibi bir süre güneyde kaldı. Dövmeye olan tutkusunu tetikleyen bu dönem sonrasında İstanbul’a geri döndü ve Beyoğlu Diesel’de işe başladı. Kısa bir süre sonra da birçok markadan modellik teklifleri almaya başladı. O dönemde modellik artık onun ikinci işi oldu. Sonrasında mağaza müdürlüğü ve kreatif direktörlüğe kadar yükseldi. 2002 yılında Diesel’den ayrılıp birkaç arkadaşıyla bir street fashion marka kurdu. Oldukça hızlı büyüdüler ve yurt dışında birçok ülkeye ihracat yaptılar. Fakat 1.5 yıl önce hisselerini devredip, dinlenme ve birçok şeyden uzaklaşma kararı aldı. Şimdilerde kendine ait bir markanın alt yapısını hazırlıyor.

Modellik aslında senin için bir hobi, asıl yaptığın fikir üretmek ve tasarlamak. Neleri tasarlamayı seviyorsun ?

Modaya dahil her şeyi. Kabul etmek gerekirse sadece erkekler için tasarlıyorum.

Neden bu kadar çok dövme ?

Bilmiyorum. Sanırım kontrol edilemeyen bir tutku.

Her yaptırdığın dövmenin bir anlamı ya da mesajı varmı ?

Vücudumdaki tüm dövmeleri hayatımın virajlarında yaptırdım tabii ki hepsinin kendine ait bir hikayesi var.

Türkiye’de erkek giyimini nasıl buluyorsun ve neler katmayı planlıyorsun ?

Bana kalırsa Türkiye’de erkek giyimi oldukça iyi bir yerde sadece erkeklerin biraz daha cesur olması gerekiyor. Erkeklerin cesaretsizliği ile birlikte en gerçek sorun ortaya çıkmış oluyor ve sokaklarda aynı şeyleri giyen bir erkek ordusu görüyoruz. Erkekler kesinlikle aksesuar ile kombinlerini zenginleştirmeliler. Benim erkeklere katmak istediğim tek şey cesaret ve özgürce modayı yaşayan erkelerle dolu caddeler ve sokaklar…

2010′daki projelerin neler ?

Bu yıl yakın dostum Sedat Doğan ile ortak birçok projemiz olacak ve şimdiden çalışmalara start verdik. Bunların içinde moda ile ilgili her şey yer alacak. İkimizin de ortak tutkusu olan dövme sanatının yer aldığı bir proje de olacak!

twitter.com/umuteker

3 Yorum : “Umut Eker”

 1. Sibel Korkmaz says:

  Bu ikilinin bir araya gelmesi moda dunyasini sallar bence.
  Sedat Dogan son yillarin moda dunyasindaki en populer ismi gorunusleri ve tarzlariylada cok cool adamlar. ben birkac kez ayni organizasyonda birraya gelme firsati bulmustum..

 2. Sevda Gül says:

  Sedat Doğan ile böyle bir başlangıcın olması gerçekten keyf verici.. Artık modada bir heyecanın ve sıradışılığın olması takip ettirmeye fazlasıyla yeter.. Bana çok fazla ilham veren o muhteşem ikili =)

 3. artemis ertil says:

  model olarak beğendiğim biri olmasının yanında umut eker sık sık karşşılaştığım ama tanışmadığım biri de aynı zamanda. ama yıldızlarla dolu bir gökyüzüne sahip olduğunu biliyorum

Yorum Yaz

ARWEY STORE