Ceren Aksan
Kategori: Röportaj

Kim? Ceren Aksan

Ne? Evrende bir zerre ve zerredeki evren.

Ne Yapar? Profesyonel olarak keman çalar, fotoğraf çeker ve oyunculuk yapar.

Nerede? Dünyanın her yerinde ama ağırlıkla İstanbul’da.

Nasıl? Bir çok orkestra, sanatçı, grup ile birlikte ve solo olarak müzik yapar. Çeşitli meslekten sanatçılar, kişiler, dergiler ve kuruluşlar için fotoğraf çekimleri gerçekleştirir. Dizi ve filmlerde oyunculuk yapar.

Ceren Aksan kim ki? Neden bu kadar yetenekli?

Yetenekli miyim bilmem ama şanslı olduğumu söyleyebilirim çünkü çok güzel bir çevrede büyüdüm. İşimle ilgili çoğu şeyi doğduğum, büyüdüğüm ortamda, yaşayarak öğrendim. Ben balerin bir anne ve Tonmeister bir babanın kızıyım, hatta çoğunuzun tanıyacağı besteci Muammer Sun‘un da torunuyum. Neredeyse bütün ailem müzisyenler, balerinler ve profesörlerden oluşuyor. Bunların avantajları her zaman çok oldu; en başta hiç adaptasyon dönemi yaşamadım, şu an her ne yapıyorsam zaten çocukluğumdan beri içindeydim; müzisyenler, sanatçılar, provalar, konserler, kayıtlar, sahne arkası.. Müzik, sahne, kısacası sanatla ilgili hiç bir zaman üzerime yama olmadı, zaten yaşamımın bir parçasıydı.

Keman eğitimi aldığı yıllarda, güncel kariyeri hakkında öngörüleri nasıldı?

Ben her zaman devlet memuru olmak istemediğimi biliyordum. Çevremin beklentileri doğrultusunda, mezun olduktan sonra 8 yıl Konservatuvarda akademik görev ve master yaptım. Bütün bu dönem boyunca kadrolu görevimin yanı sıra çeşitli şehirlerde, ağırlıkla Ankara ve İstanbul’da, sayısız orkestrayla çalıştım. Akademik kariyerimi ve bu çalışmaları sürdürürken, kendimi yeniden tanıma dönemine girdim ve gerçekten ne istediğimi sorguladım. Bu dönem sonunda ilerlemek istediğim yolun; kendimi ifade edebilmek adına klasik müziğin en kaliteli şekilde yapıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası başta olmak üzere ve İstanbul’daki renkli, alternatif işler olduğuna karar verdim ve kadrolu olduğum konservatuvardaki görevimden istifa edip İstanbul’a yerleştim.

Müzik kariyeri boyunca ilk olarak ne zaman kendini müzisyen hissetti ve başkalarına bu durumu nasıl kabul ettirdi?

İçimdekileri dışa vurduğum her an müzik yaptığımın farkındaydım. Müziğin notalardan oluşmadığını, içinizdekilerin dışavurumu olduğunu öğrendiğim zaman müzisyen oldum bence. İnsanlar da evrensel olan bu dili her zaman algılıyor.

Sahne hayatı hakkında neler söyler?

Sahne hayatı, deneyim ve çalışmayla büyür, özgüvenle keyiflenir. Performanstan bahsediyorsak eğer; her zaman özen göstermeniz gereken bir canlı gibidir. Mesela ben konser ve provalarıma göre yaşıyorum. Belki de işime olan saygımdandır. Bir gün önce yeterince uyumazsanız veya yorulursanız bu hemen işinize yansır. Bu yüzden ben bu konularda çok dikkatliyim. Sahne hayatı, performans sırasında sahnede olup biten kısmı değil, öncesinde verilen emektir. Sahnede olan kısmı işin kaymağıdır.

Klasik müzik dışında hangi alternatif isim ve gruplarla projeler geliştiriyor? Bu durumu ve projeleri nasıl tanımlar?

Sertab Erener, Brazzaville, Teoman gibi isimlerle zaten konser ve albüm kayıtlarında çalışıyorum. Şimdilerde ağırlık verdiğim alan; çeşitli DJ’ler ile veya solo yaptığım keman performansları. Bu işten çok zevk alıyorum. Özel bir gecede, iyi bir kulüpte veya yeni bir mekan açılışında, sahnede müziğin üzerine önceden hazırlandığım şekilde veya doğaçlama olarak keman çalmak ve bunu özel tasarlanan kostümlerimle, ışıklarla şova dönüştürmek benim için taze kan ve kesinlikle heyecan verici.

Bir de 2007 yılında başlayan fotoğrafçılık merakı söz konusu. Kariyerine kattığı bu alan hakkında neler söyler?

Yanlış bir bilgi var sanırım sizde çünkü ben 2007’de profesyonel olarak bu işi de yapmaya başladım. Daha öncesinde hobi olarak zaten yıllardır sinema ve fotoğraf alanında çalışmalar yapıyordum. 2007’de bu iş mesleğe dönüştü ve o zamandan beri freelance olarak, İstiklal caddesindeki profesyonel fotoğraf stüdyomda bu çekimleri gerçekleştiriyorum.

Peki, şu sıralar aktif olarak neler yapar? Kimlerle çalışır? Hangi projelere koşturur?

Şu aralar aktif olarak Borusan Filarmoni Orkestrası ile çılgın bir konser programı içindeyim. Salih Saka ile birlikte yaptığımız DJ & Ceren Aksan Elektrik Keman performansları da yaz boyunca devam ediyor. Bunların dışında az önce bahsettiğim keman performanslarım çeşitli mekanlarda, solo veya çeşitli sanatçılarla birlikte aldığım sahnelerle sürüyor. Fotoğraf çekimleri de diğer boş kalan bütün günlerimi dolduruyor zaten.

Tüm bu aksiyonları bağımsız olarak yürütmek zor mudur?

Pek zorluk çektiğimi söyleyemem çünkü bağımsız olduğum halde kendi şirketim var. Bunun avantajı oluyor, kendi şirketimin yanı sıra bir menajerim ve eşimin sahibi olduğu Vega Ajans var. Gerekli zamanlarda onlar devreye giriyor ve zorluk yaşamamam için gerekli görüşmeler ve anlaşmalar onlar tarafından yapılıyor.

Yakın gelecekte hayata geçirmek istediği ne var?

Son zamanlarda yapmaktan keyif aldığım keman şovlarıyla ilgili, performanslarımı renklendirmek ve geliştirmek için ciddi bir prodüksiyon yapmak istiyorum. Buna albüm de diyebilirsiniz.

Son olarak ?

Herkese; birbirine saygı göstermeyi, güler yüzlü olmayı, ufak şeylerden keyif almayı, ama en önemlisi çalışmayı ve üretmeyi öneriyorum. O zaman hayat kendiliğinden güzelleşiyor.

www.cerenaksan.com
twitter.com/cerenaksan

Yorum Yaz

ARWEY STORE